Zobacz takżeCo warto jeszcze przeczytać
Kiedy zaczynamy budować naszą stronę www, pierwsze co musimy zrobić to wykupić hosting.
Zatem co to jest hosting? Hosting to nic innego jak miejsce w którym przechowywane są Twoje dane, np. Te odpowiedzialne za wyświetlanie strony czy poczty www. Firma hostingowa posiada komputery czyli tzw. Serwery, które działając nieprzerwanie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu dają dostęp do plików, które zostały tam wgrane.
Taki komputer to serwer, a usługę, polegająca na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów, określa się właśnie mianem hostingu.
Oczywiście aktualnie na rynku funkcjonuje bardzo dużo firm, które oferują hosting, zatem jaki hosting wybrać ?
Hosting www
Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie do czego potrzebujemy hosting?
Hosting www – czyli co tam będzie? Jaka strona?
- Firmowa
- Blog
- Sklep
- Serwis społecznościowy
Wybierając hosting zwracamy uwagę na parametry:
- powierzchnia dyskowa ( ile GB)
- HDD czy SSD
- RAM
- Transfer
- CPU
- Ograniczenia ilościowe np. Ilość stron, ilość skrzynek pocztowych, ilość baz danych
Standardowa strona www potrzebuje od 400 MB do 700 MB, czyli nie musimy wybierać hostingu z powierzchnią 100 GB. Jeżeli wybierzemy hosting z powierzchnią 100 GB to wykorzystamy maksymalnie 1 GB a za resztę przepłacamy.
Wiele firm oferuje na start duży rabat, np. Hostinger daje aż 90 % rabatu. Ich najtańszy pakiet jest już za 2,55 zł / miesięcznie. ( ma ograniczenia: 1 strona, 1 konto e-mail).
Przy wyborze hostingu zwróćmy uwagę czy proponowana powierzchnia dyskowa to HDD czy SSD – to duża Rożnica. Pewnie wiesz jaka jest różnica jeśli użytkujesz komputer ze zwykłym dyskiem HDD a jak z z szybkim SSD, to samo jest z serwerem.
Już wiemy, że powierzchnia dyskowa w przypadku budowy pojedynczej strony nie jest taka ważna bo nie potrzebujemy aż tak dużo miejsca.
Jeżeli Twoja strona waży więcej niż 1 GB to znaczy, że nie masz zoptymalizowanych obrazków. Obrazek na stronie www powinien zajmować max 100 – 150 KB czyli ( 100 obrazków to dopiero 1 MB, aby zająć 1GB potrzebujesz aż 100 000 obrazków !). Oczywiście strona www, to nie tylko obrazki, ale często to one znacznie zwiększają objętość. ( widziałem nawet strony gdzie w banerze był użyty obraz 10 MB).
Parametr który często nie jest pokazywany w przypadku tanich hostingów to RAM i CPU ( procesor). Niestety te parametry głównie odpowiadają za szybkość strony oraz możliwość obsłużenia dużego ruchu na stronie. ( pewnie słyszałeś o tzw. Przeciążeniu serwera, kiedy strona przestaje działać….) no właśnie często te parametry są pomijane lub wyświetlane po rozwinięciu szczegółów.
Np. We wspomnianym Hostingerze, opcja najtańsza ma zaledwie 256 MB RAM – a przy wyborze hostingu absolutne minimum to 1 GB.
Hosting WordPress
W fabryce wordpressa zajmujemy się stronami tworzonymi w oparciu o WordPress. Jeżeli Ty też właśnie myślisz o stronie opartej o WordPress przy wyborze hostingu zwróć uwagę na hosting WordPress.
Wiele firm hostingowych, oferuje specjalne pakiety dedykowane dla stron WordPress. Coż to takiego?
Hosting wordpress zoptymalizowany pod WordPressa, często zawiera:
- autoinstalator ( jednym kliknięciem zainstalujesz wordpressa)
- LiteSpeed ( znacznie przyspiesza wordpressa)
- Akcelerator LSCWP
- Backup danych – czasami nawet 4 x dziennie
- Dyski SSD
- REDIS
- Wsparcie techniczne nawet 24/7
Na jakie firmy hostingowe warto zwrócić uwagę:
Tworząc strony dla klientów miałem możliwość pracowania na różnych serwerach ( hostingach). Oprócz parametrów technicznych, ważne dla mnie jest także: obsługa techniczna ( jak szybko odpowiadają, czy są chętni do pomocy), jak wygląda panel administracyjny. Czasami to istny koszmar…
Poniżej zamieszczam listę firm na które warto zwrócić uwagę:
- https://dhosting.pl/
- https://www.kei.pl/
- https://futurehost.pl/
- https://www.lh.pl/
- https://www.hostinger.pl/
- https://zenbox.pl/
Aktualnie Dhosting to mój numer 1, dlaczego?
Przede wszystkim mają usługę automatycznego skalowania, czyli płacę dokładnie za to co wykorzystuję.
Przez lata trzymałem wszystkie moje strony na LH.PL chcąc optymalizować strony aby lepiej działały miałem wykupioną usługę VPS plus dodatkowe opcje RAM i CPU – moje rachunki sięgały prawie 500 zł miesięcznie. Przeniosłem hosting na futurehost.pl i w tej cenie opłaciłem usługę na cały rok.
Na Black Friday zobaczyłem świetną okazję cenową od wspomnianego Dhosting, choć nie byłem początkowo przekonany, wziąłem hosting na próbę. ( za tą cenę, żal było nie wziąć 🙂 a pomyślałem, że w razie czego będę miał na inne moje projekty do testów.
Dzięki usłudze skalowania nawet kiedy mam duży ruch na stronie ( np, jakaś akcja sprzedażowa z reklamą itd) serwer daje radę bo zwiększają mu się parametry.
Zobacz video poniżej dlaczego wybrałem Dhosting
Jeżeli też chcesz wybrać DHosting, mam dla Ciebie kod rabatowy, przy zamówieniu wpisz kod promocyjny: fabryka podczas zakupu.
Jeżeli dopiero zaczynasz ze stroną, możesz sprawdzić gdzie aktualnie jest najciekawsza propozycja cenowa ( np. Jakaś promocja).
Zwróć uwagę, że często 1 rok użytkowania jest tańszy. Aby zaoszczędzić możesz swój hosting po roku przenieść do innej firmy. Z reguły przenoszenie jest za darmo, czyli firma hostingowa przeniesie Twoje zasoby, tak aby wszystko działało, w ten sposób ominiesz kolejny rok w wyższej cenie na poprzednim hostingu.
Jeżeli potrzebujesz kompletnej usługi do budowy strony na wordpressie, polecam mój plan na start – gdzie otrzymujesz hosting gratis na rok czasu oraz wszelkie niezbędne narzędzia do budowy zaawansowanej strony.
Czym się różni hosting od domeny ?
Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienia odnośnie czym się różni hosting od domeny:
hosting to miejsce na serwerze gdzie przechowujesz swoje pliki ( strona, poczta etc), domena to Twój adres internetowy, który musisz dodatkowo wykupić.
Jak wybrać ciekawą domenę i gdzie ją zakupić omówię w kolejnym artykule.
Pamiętaj, że domenę możesz kupić u innego dostawcy niż hosting. Wtedy wystarczy tylko przekierować tzw. DNS y, aby kierowały na właściwy serwer.
Wszystkie te elementy omówię w kolejnym artykule do którego Cię zapraszam, zapisz się teraz na newslleter aby nie przegapić kolejnego artykułu.
Dyskusja o post